CTA

Cześć i witaj!

O CTA

Chicago Transit Authority (CTA, Zarząd Transportu Miejskiego w Chicago) obsługuje drugi w kraju pod względem wielkości system transportu publicznego, który zapewnia kursowanie autobusów, metra i pociągów w mieście Chicago i w 35 sąsiednich miejscowościach.

Regionalne usługi transportowe są zapewniane nie tylko przez CTA, ale również przez nasze siostrzane przedsiębiorstwa Metra i Pace, które w wielu miejscach oferują przesiadki z autobusów i pociągów CTA . Na naszej stronie o Usługach Łączonych można przeczytać więcej na temat połączeń regionalnych i krajowych, które są skorelowane z CTA.

Dostępne jest też tłumaczenie automatyczne

Dla jeszcze większej wygody można skorzystać z usługi Google Translate, która automatycznie tłumaczyć więcej zawartości naszej strony internetowej.

(Należy pamiętać, że choć tłumaczenie automatyczne często jest skuteczne, to nie zawsze działa idealnie i w tłumaczeniu mogą się zdarzać błędy. Usługa ta nie jest świadczona przez CTA i nie jest objęta gwarancją. Ponadto automatyczne tłumaczenie nie tłumaczy tekstu znajdującego się na ilustracjach. Zachowaj ostrożność.)

Przejdź do tłumaczenia automatycznego

 

Podstawowe informacje

Zaplanuj swoją podróż

Możesz uzyskać wskazówki krok po kroku w usługach Google Mapy lub RTA Trip Planner, wpisując na tej stronie swój punkt startowy i docelowy.

Mapy

Opłaty

Na naszej stronie Opłaty zobacz szczegółowe informacje o cenach biletów. Pamiętaj, że taryfy za opłatę gotówką w autobusach, ceny biletów jednorazowych lub płatności za pomocą aplikacjach Apple Pay,Google Pay lub Samsung Pay są inne niż taryfy za korzystania z karty Ventra.

Jak podróżować pociągiem

Nasza sieć połączeń kolejowych (tutaj określana jako 'L') każdego dnia zapewnia transport setkom tysięcy ludzi, tórzy korzystają z ponad 140 stacji znajdujących się w całym mieście oraz w sąsiednich osiedlach i miastach.

1. Wejdź na stację i zapłać za przejazd.Wchodząc na stację kolejową możesz zapłacić za przejazd przy bramce obrotowej lub wejściu. Na każdej stacji są automaty samoobsługowe Ventra . Jeśli chcesz kupić bilet, możesz w nich kupić wielorazowe karty Ventra lub bilety jednorazowe.

Uwaga: Nowe karty Ventra można też kupić lub doładować u sprzedawców w ponad 1000 puntach sprzedaży Ventra.

2. Przejdź do strefy odjazdów.
Na stacjach znajdują się mapy i oznaczenia wskazujące drogę. Pociągi są oznaczane za pomocą nazwa trasy (kolor) i stacji docelowej.

Idź zgodnie ze znakami wskazującymi drogę do miejsca odjazdu pociągu. Po wejściu na peron poczekaj koło znaków wskazujących, w którym miejscu pociąg się zatrzymuje.

3. Podróżuj!
Kiedy pociąg przyjedzie, zwróć uwagę na jego trasę i stację docelową. Pociąg niebieskiej linii do O'Hare będzie miał napis "O'Hare" na niebieskim tle z przodu i z boku pociągu.

Jak podróżować autobusem

1. Stań koło znaku przystanku autobusowego CTA.
Przystanki autobusowe zwykle znajdują się co jedną lub dwie przecznice. Stań blisko znaku w takim miejscu, żeby osoba kierująca autobusem mogła cię zobaczyć . Autobusy zatrzymują się tylko na oznaczonych przystankach autobusowych (z wyjątkiem Evanston, gdzie można na nie czekać przy bezpiecznych skrzyżowaniach wzdłuż trasy autobusu).

2. Kiedy autobus się zbliży, zwróć uwagę na jego tablicę kierunkową.
Na niektóre przystankach zatrzymują się autobusy wielu linii i nie wszystkie autobusy jadą do końca trasy: Przeczytaj na tablicy kierunkowej autobusu jego numer, nazwę linii i przystanek końcowy. Kiedy otworzą się drzwi autobusu, Będzie także słychać wyraźny komunikat o trasie autobusu i jego miejscu przeznaczenia.

3 Podróżuj!Gdy autobus się zbliża, przygotuj się do zapłacenia za przejazd (miej przygotowaną dokładnie odliczoną gotówkę, kartę Ventra lub bilet Ventra) i zapłać wchodząc do pojazdu. Wewnątrz autobusu przystanki są zapowiadane zarówno dźwiękowo, jak i wizualnie.

 

Dostępność dla osób niepełnosprawnych w CTA

Regularne połączenia autobusowe

Wszystkie z naszych 129 linii autobusowych są przystosowane do przewozu pasażerów niepełnosprawnych. We wszystkich autobusach znajdują się podnośniki dostępne na żądanie dla wszystkich osób, które mają kłopoty z wchodzeniem po schodach, także przejściowe.

Regularne połączenia kolejowe ('L')

Sieć kolejowa CTA dysponuje ponad setką nowych lub zmodernizowanych stacjach, które są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Red Line (Czerwona Linia)

Howard, Loyola, Granville, Wilson, Addison, Belmont, Fullerton, Clark/Division, Chicago, Grand, Lake, Jackson, Roosevelt, Cermak-Chinatown, Sox-35th, 47th, Garfield, 63rd, 69th, 79th, 87th, 95th/Dan Ryan.

Blue Line (Niebieska Linia)

O’Hare, Rosemont, Cumberland, Harlem (O'Hare), Jefferson Park, Addison, Logan Square, Western (O’Hare), Clark/Lake, Jackson, UIC-Halsted, Illinois Medical District (Damen Entrance), Kedzie-Homan, and Forest Park.

Brown Line (Brazowa Linia)

Kimball, Kedzie, Francisco, Rockwell, Western, Damen, Montrose, Irving Park, Addison, Paulina, Southport, Belmont, Wellington, Diversey, Fullerton, Armitage, Sedgwick, Chicago, Merchandise Mart, Washington/Wells, Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wabash and Clark/Lake.

Green Line (Zielona Linia)

Ashland/63rd, Halsted, Cottage Grove, King Drive, Garfield, 51st, 47th, 43rd, Indiana, 35th-Bronzeville-IIT, Cermak-McCormick Place, Roosevelt, Washington/Wabash, Clark/Lake, Clinton, Morgan, Ashland, California, Kedzie, Conservatory-Central Park Drive, Pulaski, Cicero, Laramie, Central, Harlem/Lake (Marion).

Orange Line (Pomaranczowa Linia)

Midway, Pulaski, Kedzie, Western, 35/Archer, Ashland, Halsted, Roosevelt; also Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wells, Clark/Lake, Washington/Wabash.

Purple Line (Purpurowa Linia)

Linden, Davis, Howard, Wilson, Belmont, Wellington, Diversey, Fullerton, Armitage, Sedgwick, Chicago, Merchandise Mart, Clark/Lake, Washington/Wabash, Harold Washington Library-State/Van Buren, Washington/Wells.

Yellow Line (Zólta Linia)

Howard, Oakton-Skokie, Dempster-Skokie

System status snapshot
‘L’ route status
Red Line
Normal Service
Blue Line
Normal Service
Brown Line
Normal Service
Green Line
Normal Service
Orange Line
Normal Service
Pink Line
Normal Service
Purple Line
Normal Service
Yellow Line
Normal Service
Bus routes w/alerts
Elevator alerts